Jak działamy?

Rozwiązujemy problemy

Technologia zawsze wyprzedza rozwiązania prawne, które gwarantują stabilny obrót na rynku.

Wybiegamy w przyszłość

Zawsze staramy się być jeden krok dalej przewidując problemy, które jeszcze nie zostały napotkane

Zrozumienie techniki

Nowatorskie rozwiązania nie są jedynie cechą rozpoznawczą naszych badań – również sposób ich prowadzenia odbiega od dotychczasowych rozwiązań

Pomysł

Badając staramy się również proponować rozwiązania, dzięki którym dalszy rozwój nowych technologii będzie możliwy i bezpieczny

Dzielimy się wiedzą!

Wiemy, że problemy podejmowane przez FI nie należą do łatwych. Chcemy zwiększać świadomość społeczną i popularyzować naukę.

Aktualności

Future Institute na Global Legal Hackathon 2019

W miniony weekend odbyła się druga polska edycja Global Legal Hackathon. Dyrektor Future Institute po raz drugi uczestniczył w tym wydarzeniu w roli Mentora pomagając drużynom walczącym o wyjazd na finał do USA.

Tym razem wydarzenie zostało rozplanowane w oparciu o doświadczenia z poprzedniej edycji. Zdecydowano się na wprowadzenie krótkich przerw w formie wystąpień/wykładów dotyczących różnych ciekawych zagadnień. dr Marek Porzeżyński rozmawiał z uczestnikami GLH 2019 o  tym czy regulacja technologii sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence) jest potrzebna i ewentualnie jaką formę powinna przybrać. W zmaganiach uczestniczyło 17 zespołów. Wybór był jednak niezwykle trudny ponieważ wszyscy uczestnicy bardzo poważnie potraktowali swoje zadania i z wielkim zaangażowaniem, niemalże bez wytchnienia cały weekend dopracowywali swój pomysł.Jury biorąc pod uwagę szereg czynników i przypisując im odpowiednią wagę zdecydowało o wygranej::

  1. InteliLex – aplikacja wspomagająca edycję dokumentów w powtarzających się czynnościach.
  2. DigiDocs – aplikacja umożliwiająca udzielanie pełnomocnictw wspartych technologią blockchain. Zespół ten dostał również nagrodę dodatkową od kancelarii WKB.
  3. bSecure – aplikacja wskazująca w dostarczonym wzorze umowy na potencjalne problemy lub, po prostu, ważne postanowienia.

Wszystkie pomysły były niezwykle ciekawe i gratulacje należą się dla wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu. Do zobaczenia za rok!

TECH breakFast by asseco – Bezpieczeństwo IT

W dniu dzisiejszym dyrektor FI – dr Marek Porzeżyński uczestniczył w bardzo ciekawym wydarzeniu organizowanym przez Asseco – TECH breakFast – Bezpieczeństwo IT. Wydarzenie to można podsumować bardzo krótko – arcyważna tematyka, ciekawi i różnorodni prelegenci, zaangażowani uczestnicy. Oceniając jednak nieco bardziej subiektywnie, najciekawsze wydawały się rozważania dotyczące bezpieczeństwa aplikacji webowych i jaki jest ich poziom (lub raczej jego brak) obecnie. Niezwykle ciekawe poznawczo było również posłuchanie i zrozumienie spojrzenia osób „technicznych” na RODO/GDPR i interpretację poszczególnych postanowień – w szczególności art. 32.

Future Institute na Robomaticon 2018!

W najbliższą sobotę 3 marca 2018 r. w gmachu głównym PW odbędzie sie turniej robotów Robomaticon 2018. Jest to już kolejna edycja tego wydarzenia. W tym roku postanowiliśmy wspomóc organizację poprzez swój udział. W roli wykładowcy wystąpi dyrektor Future Institute dr Marek Porzeżyński, który opowie uczestnikom wydarzenia o twórczości generowanej komputerowo i prawach autorskich. Bezpośrednio po prelekcji będzie również dostępny na stanowisku kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, gdzie z chęcią odpowie na pytania dotyczące szeroko pojętych prawnych aspektów nowych technologii.

Zapraszamy!

Global Legal Hackathon dobiegł końca. Wyniki.

Pierwszy, historyczny Global Legal Hackathon dobiegł już końca. Wydarzenie było bardzo spontaniczne, co nie przeczyło doskonałej organizacji. Z mojej strony mogę jedynie (jeszcze raz) gratulować organizatorom i zespołom za poświęcony czas i ogrom pracy wykonanej podczas minionego weekendu. Zwycięzcami zostały zespoły:

1. Blok ekipa – zespół postanowił rozwinąć pomysł o dużej społecznej doniosłości, polegający na łączeniu młodych prawników z potrzebującymi pomocy prawnej i sponsorami, którzy za nią zapłacą.

2. Prawnik Pierwszego Kontaktu – aplikacja mobilna pomagająca w razie nagłej potrzeby pomocy prawnej np. stłuczki. Polega ona na możliwości kontaktu lub „wezwania” najbliższego prawnika.

3. WhatToDo – aplikacja pomagająca młodym adeptom prawa odnaleźć się w meandrach procesowych na sali sądowej.

Oprócz powyższych formalnych nagród wyróżnione zostały dwa zespoły GummyDucks i BlockNerds.

W ramach pracy mentorskiej, wraz z kolegami, staraliśmy się wspomóc zespoły swoim doświadczeniem. Z pewnością było to bardzo dużą wartością dla zespołów ponieważ w porównaniu do pierwszych pomysłów, ich rozwiązania przeszły znaczące zmiany, które zdecydowanie wpłynęły na ich możliwości rozwojowe.

Obok parę zdjęć z GLH 2018.