Robotyka i sztuczna inteligencja

Świat stoi przed narodzeniem się maszyn zdolnych do myślenia i samodzielnego uczenia się. Choć już dawno wieszczono jej rychłe nadejście to w chwili obecnej wydaje się, że jest na do tego bliżej niż kiedykolwiek.

Cyberprzestępczość

Naruszenia prawa w cyberprzestrzeni stanowią prawdopodobnie największe wyzwanie obecnych czasów. Zostało ono już rozpoznane, jako jeden z kluczowych składników zagrażających pokojowi na świecie.

Internet Rzeczy

Szacunki dotyczące ilości urządzeń obecnie i w przyszłości zaliczanych do Internetu Rzeczy nie pozostawiają złudzeń, co do rozwoju tego segmentu rynku. Ilość gromadzonych o nas danych stale rośnie, a wraz z nią cena jaką płacimy za drobne udogodnienia.

Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych jest stosunkowo nową dziedziną prawa. W połowie 2018 roku wchodzi w życie jej duża nowelizacja, która dodatkowo unifikuje ją na szczeblu unijnym. Przyjęte rozwiązania prawne nie tylko wymają zabezpieczania danych osobowych, ale również ich stałego monitorowania i dokonywania ocen ryzyka. W związku z tym całkowicie zmieniło się podejście do bezpieczeństwa naszych danych osobowych, a przedsiębiorcy zostali postawieni przez znaczącym wyzwaniem.

Aktualności

TECH breakFast by asseco – Bezpieczeństwo IT

W dniu dzisiejszym dyrektor FI – dr Marek Porzeżyński uczestniczył w bardzo ciekawym wydarzeniu organizowanym przez Asseco – TECH breakFast – Bezpieczeństwo IT. Wydarzenie to można podsumować bardzo krótko – arcyważna tematyka, ciekawi i różnorodni prelegenci, zaangażowani uczestnicy. Oceniając jednak nieco bardziej subiektywnie, najciekawsze wydawały się rozważania dotyczące bezpieczeństwa aplikacji webowych i jaki jest ich poziom (lub raczej jego brak) obecnie. Niezwykle ciekawe poznawczo było również posłuchanie i zrozumienie spojrzenia osób „technicznych” na RODO/GDPR i interpretację poszczególnych postanowień – w szczególności art. 32.

Future Institute na Robomaticon 2018!

W najbliższą sobotę 3 marca 2018 r. w gmachu głównym PW odbędzie sie turniej robotów Robomaticon 2018. Jest to już kolejna edycja tego wydarzenia. W tym roku postanowiliśmy wspomóc organizację poprzez swój udział. W roli wykładowcy wystąpi dyrektor Future Institute dr Marek Porzeżyński, który opowie uczestnikom wydarzenia o twórczości generowanej komputerowo i prawach autorskich. Bezpośrednio po prelekcji będzie również dostępny na stanowisku kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, gdzie z chęcią odpowie na pytania dotyczące szeroko pojętych prawnych aspektów nowych technologii.

Zapraszamy!

Global Legal Hackathon dobiegł końca. Wyniki.

Pierwszy, historyczny Global Legal Hackathon dobiegł już końca. Wydarzenie było bardzo spontaniczne, co nie przeczyło doskonałej organizacji. Z mojej strony mogę jedynie (jeszcze raz) gratulować organizatorom i zespołom za poświęcony czas i ogrom pracy wykonanej podczas minionego weekendu. Zwycięzcami zostały zespoły:

1. Blok ekipa – zespół postanowił rozwinąć pomysł o dużej społecznej doniosłości, polegający na łączeniu młodych prawników z potrzebującymi pomocy prawnej i sponsorami, którzy za nią zapłacą.

2. Prawnik Pierwszego Kontaktu – aplikacja mobilna pomagająca w razie nagłej potrzeby pomocy prawnej np. stłuczki. Polega ona na możliwości kontaktu lub „wezwania” najbliższego prawnika.

3. WhatToDo – aplikacja pomagająca młodym adeptom prawa odnaleźć się w meandrach procesowych na sali sądowej.

Oprócz powyższych formalnych nagród wyróżnione zostały dwa zespoły GummyDucks i BlockNerds.

W ramach pracy mentorskiej, wraz z kolegami, staraliśmy się wspomóc zespoły swoim doświadczeniem. Z pewnością było to bardzo dużą wartością dla zespołów ponieważ w porównaniu do pierwszych pomysłów, ich rozwiązania przeszły znaczące zmiany, które zdecydowanie wpłynęły na ich możliwości rozwojowe.

Obok parę zdjęć z GLH 2018.

 

Global Legal Hackathon Polska

Już w najbliższy weekend (23-25.02.2018r.) zapraszam wszystkich serdecznie do udziału w Global Legal Hackathon 2018. Jest to wydarzenie, które doskonale się wpisuje w działalność Instytutu gdyż łączy w sobie zamiłowanie do nowych technologii z branżą prawniczą.

Podczas wydarzenia będę pełnił rolę mentora uczestników, wspomagając ich swoją wiedzą i doświadczeniem, jak również doradzając we wszelkich kwestiach problematycznych które pojawią się w trakcie hackathonu. Po wydarzeniu napiszę obszerną relację. Do zobaczenia na miejscu!